V Bambooske nám najviac záleží na našich zákazníkoch a na prírode, ktorú ochraňujeme aj tým, že sa snažíme vytvárať čo najmenej odpadu.

Mnoho z nás je ekologicky uvedomelých, triedime odpad, čo je super, ale malo by nám ísť hlavne o to, aby toho odpadu bolo čo najmenej. Prinášame vám zopár jednoduchých tipov ako produkovať čo najmenej odpadu v každodennom živote.

OBCHOD

Ak nepatríte k tým šikovným a odvážnym, ktorí si doma pečú vlastný chlieb a rohlíky, pravdepodobne nakupujete pečivo v obchode. Z hygienických dôvodov je nám odporúčané použiť jednorazové mikroténové rukavice, ale ak chcete skúsiť, či je pečivo čerstvé, stačí ho ohmatať cez sáčok, do ktorého si ho aj tak potom naložíte. A zostane po vás aspoň o kúsok menej odpadu. Samozrejmosťou by mali byť plátenné tašky, do ktorých celý nákup vložíte. Existujú v rôznych veľkostiach aj dizajnoch a nezaberú veľa miesta, tak ich môžete nosiť stále so sebou.

Zdroj: FB Dobrožrúti https://www.facebook.com/dobrozruti/

Zdroj: https://www.sashe.sk/SAShE.sk

TRH

Na trh chodíme hlavne kvôli sezónnym a lokálnym produktom, kúpou ktorých podporujeme drobných farmárov a výrobcov. Najlepšie na nákupoch na trhu je to, že to ide celkom bezodpadovo. Stačí si priniesť vlastnú misku,nádobu alebo košík a ovocie či zeleninu si nechať navážiť priamo do nich.

Zdroj: http://mapio.net/pic/p-76978655/

REŠTAURÁCIA

Ak sa idete najesť do reštaurácie a porcia je pre vás priveľká, pravdepodobne vám ju zabalia do polystyrénového obalu. Ak by ste mali vlastnú misku, jedlo vám zabalia do nej a ešte aj ušetríte peniaze, ktoré by ste zaplatili za zbytočný obal, ktorý nie je v prírode rozložiteľný. 

KAVIAREŇ

Podobne sa dá postupovať aj pri nákupe kávy. Existujú rôzne plastové, nerezové či sklenené poháre s bezpečnostným uzáverom, ktoré majú parádne dizajny a rôzne veľkosti, tak si svoje obľúbené ristretto alebo latté môžete nechať načapovať do vlastného pohára, ktorý vám vydrží dlhooo.

Zdroj: Pinterest

DOMÁCNOSŤ

Tipov ako produkovať menej odpadu v domácnosti je neúrekom-od nenakupovania vôd v plastových fľašiach až po vlastnú kompostáreň. Tu by som sa skôr zamerala na drogériu, kozmetiku a čistiace prostriedky. Už aj na Slovensku máme niekoľko obchodov so skvelým zero-waste konceptom. Bambooska napríklad spolupracuje s prevádzkami Ecoterra, ktoré ponúkajú ekologickú čapovateľnú drogériu, čistiace prostriedky, aviváž,... Jednoducho prídete s vlastnou fľašou alebo nádobou a načapujete si, koľko potrebujete. Na podobnom princípe fungujú aj niektoré potraviny a vznikajú stále nové a nové prevádzky.

Zdroj: FB ECO-drogéria Ecoterra Trnava http://bit.ly/EcoterraTrnava

Zdroj: FB Dobrožrúti https://www.facebook.com/dobrozruti/

DOPRAVA

Pokým som nemala auto, všade som chodila pešo alebo autobusom. Potom som si kúpila auto, aby som sa vedela dostať do práce a teraz občas autom zájdem aj tam, kde som predtým šla peši.. Nie som na to hrdá, ale snažím sa chodiť autom čo najmenej.. Ku cti mi snáď slúži len to, že od apríla do októbra som všade chodila na bicykli. Odporúčam! Nie len že tým chránime životné prostredie, robíme aj niečo pre naše zdravie a v neposlednom rade sa vyhneme dopravným zápcham- za predpokladu, že má vaše mesto vybudované aspoň ako tak uspokojivé cyklochodníky. Ale aj na Slovensku je to stále lepšie a lepšie, niektoré mestá majú už aj zdieľané bicykle, na vyznačených miestach si za malý poplatok môžete bicykel požičať.

Zdroj: https://arriva.bike/

OBLEČENIE/MÓDA

Nakupovanie oblečenia snáď nikdy nebolo jednoduchšie ako teraz, stačí zájsť do najbližšieho obchodného centra, či kliknúť na stránku obľúbeného módneho reťazca a oblečenie podľa našich finančných možností a vkusu máme hneď k dispozícii. Mali by sme sa ale viac zamýšľať nad udržateľnosťou módy.. V snahe znížiť cenu za výrobu ju veľké reťazce presunuli do rozvojových krajín v Ázii a Afrike, kde je menej regulacii a zamestnanci často pracujú v ťažkých podmienkach a za minimálny plat.Podstatné je, že odevný priemysel je druhým najznečisťujúcejším priemyslom na svete, hneď po ropnom. Napríklad na obyčajné rifle sa pri výrobe spotrebuje až 10 000 litrov vody.. Čo to znamená? Nevravím, že sa máte úplne vzdať nakupovania v obchodoch ale jednoducho nakupujte s rozumom, skúste občas zájsť do sekáču či vintage obchodíku a možno objavíte poklady. Oblečenie, ktoré už nenosíte, ale je v dobrom stave, môžete povymienať s kamarátmi, predať na bazári, či blšáku alebo venovať charite. A skúste sa poobzerať aj po lokálnych výrobcoch či návrhároch, možno budete musieť načrieť hlbšie do peňaženky, ale v konečnom dôsledku vám oblečenie vydrží dlhšie, je kvalitnejšie, poznáte jeho pôvod a ako bonus, nemá ho na ulici každý druhý.

Zdroj: FB NOSENE  https://www.facebook.com/NoseneSecondHand/

Tip na záver: Jedna plastová zubná kefka váži zhruba 25g, ak ste štvorčlenná rodina a meníte kefky každé tri mesiace, za rok, len „vďaka“ zubným kefkám, vyprodukujete 400g plastového odpadu, skoro pol kila len na kefkách! Ak vyskúšate naše nové zubné kefky Premium, znížite toto číslo o celých 100%, pretože naše kefky sú kompletne biodegradovateľné, čo znamená, že po použití sa vie celá kefka kompletne rozložiť v prírode.. To už stojí za vyskúšanie, čo poviete? :-)

zavrieť Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní Vás kvôli výmyslu v EU parlamente musíme informovať. VIAC.