Nedá sa nevšimnúť si.. tisícky svetiel, tony farebného baliaceho papiera, prezdobené výklady,... áno, Vianoce sú tu a vtedy je všetkého akosi priveľa. Ja som tvor vianočný, Vianoce milujem aj so všetkými svetlami, stromčekmi a koledy počúvam už od novembra, ale tento rok som sa rozhodla poňať sviatky radosti a pokoja viac minimalisticky a v konečnom dôsledku aj ekologicky. Tak ak ste tiež presýtený „tradičných“ farebných, bohatých a konzumných Vianoc, prinášam vám zopár tipov ako si ich spraviť šťastné a pritom zelené.

Vianočný stromček

Možno si poviete, že umelý stromček je najlepší, pretože vydrží aj desiatky rokov, ale ekologickejšou alternatívou stále zostáva živý stromček. Umelé stromčeky sú totiž väčšinou vyrobené z PVC, pri ktorého výrobe a počas životného cyklu vzniká množstvo nebezpečných látok, ktoré kontaminujú životné prostredie. Pri kúpe živého stromčeka treba dbať hlavne na to, aby bol vypestovaný v lesnej škôlke, čiže si u predajcu overte, odkiaľ pochádza (vyhnete sa tak nákupu nelegálne vyrúbaných kusov). Môžete tiež použiť čečinu vo váze alebo stromček zasadený v črepníku, ktorý má navyše tú výhodu, že vám vydrží aj oveľa dlhšie ako len počas obdobia Vianoc. Perfektnou alternatívou za živý stromček je drevený vianočný stromček napríklad od dvoch šikovných slovákov, ktorí tvoria takéto stromčeky pod názvom STROMCHECK. Stromcheck je vyrobený z prírodného, ručne opracovaného smrekového dreva. Dá sa veľmi jednoducho zložiť a rozložiť. Bol vytvorený, aby šetril čas, peňaženku a životné prostredie, viac sa dozviete tu.

 

Vianočné ozdoby

Ešte pred pár rokmi by ste v skoro každej domácnosti našli vianočný stromček vyzdobený lesklými farebnými guľami, zlatými girlandami a salónkami v staniole. Proti gustu žiaden dišputát, ale posledné roky je trendom vracať sa k tradíciám a pri zdobení sa inšpirovať ozdobami, ktoré mali kedysi na stromčeku naše prababičky. Drevené či papierové ozdoby, oriešky, medovníčky, to všetko si viete aj sami vyrobiť. Ak ste náhodou hand-made nemehlo (ako ja) skúste sa inšpirovať napríklad tu.

Slávnostné osvetlenie

Ročne sa na slávnostné osvetlenie spotrebuje obrovské množstvo energie. Ak sa bez svetielok na stromčeku nezaobídete, skúste sa poobzerať po osvetlení z LED žiaroviek, ktoré majú veľmi dlhú životnosť a sú ohľaduplné voči životnému prostrediu. Nenechávajte zbytočne celý deň a celú noc zapnuté svetielka na vašom stromčeku či už vo vnútri alebo na záhrade. Šetrením energie pomôžete nielen životnému prostrediu, ale aj svojej peňaženke. Ak neholdujete elektrickému osvetleniu, úplne vám postačia sviečky, tu sa tiež zamerajte na sviečky vyrobené z prírodných materiálov, či už sójové alebo vyrobené z včelieho vosku, pri pálení parafínových sviečok sa do ovzdušia uvoľňuje aj toluén, benzén, oxid uhličitý a formaldehyd. Je to nebezpečné hlavne pri dlhodobom horení v uzatvorených miestnostiach.

Balenie darčekov

Na balenie vianočných darčekov sa zvyčajne úplne zbytočne minie obrovské množstvo baliaceho papiera (väčšinou ide o chlórom bielený papier s farebnou potlačou). Po jednorazovom použití potom putuje baliaci papier do koša. Skúste radšej svoje darčeky zabaliť do recyklovaného či ručne vyrobeného papiera. Ja namiesto mašle či stužky používam prírodný jutový či konopný motúz. Takto zabalený darček je ekologický a navyše aj dobre vyzerá.

Vianočné pečenie

Aj pri pečení medovníčkov sa dá ísť ekologickou cestou, skúste nakúpiť lokálne suroviny na pečenie alebo štedrovečernú večeru u miestnych výrobcov, poobzerajte sa na farmárskych či vianočných trhoch, kde kúpite ten najlepší med, orechy, či vajíčka. Ak máte vo vašom okolí bezodpadový obchod, vezmite vlastné papierové či plátenné vrecká a navážte si múku, cukor či korenie. A napečte len toľko, koľko vládzete zjesť, aby ste po sviatkoch nemuseli zbytočne vyhadzovať.

Darčeky

To najlepšie nakoniec :-) Neviem ako vy, ale ja mám najväčšiu radosť ak si pod stromčekom nájdem ručne robený darček. Originálne darčeky pre svojich blízkych si môžete vyrobiť aj sami z rôzneho prebytočného materiálu, ktorý máte doma. Tiež to netreba s darčekmi preháňať, radšej kúpiť jeden darček, ktorý obdarovaného poteší, ako viacero, ktoré po Vianociach skončia nevyužité. Aj pri kúpe darčekov sa dá ísť ekologickou cestou, či už sa rozhodnete pre prírodnú kozmetiku či handmade šperky. Ideálny ekologický darček je aj ten od Bamboosky. Vďaka laserovému gravírovaniu, môžete mať na zubných kefkách, kefách na vlasy, hodinkách či okuliaroch vlastné meno či obľúbený citát. Takto môžete potešiť každého člena rodiny. Momentálny rekord je 28 gravírovaných zubných kefiek v jednej objednávke, skúsite ho prekonať? :-)

Tak Šťastné a Bambusové priatelia !!!

Zdroj: http://www.greenpeace.org

          https://stromcheck.eu/

          pinterest

zavrieť Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní Vás kvôli výmyslu v EU parlamente musíme informovať. VIAC.