Neuveríte, čo všetko je možné vytvoriť z tejto na oko nezaujímavej rastliny. Výrobky z bambusu sú šetrnejšie k životnému prostrediu a tiež ekonomike. 
Bambus patrí medzi pomerne rýchlo rastúce traviny , jeho použitie je všestranné. Mladé výhonky majú svoje miesto v čínskej kuchyni, ktoré v dnešnej dobe pozná už určite každý. Majú skvelú chuť, obsahujú vlákninu, veľa vody, vitamíny a mnohé minerálne látky. Dodajú vám energiu a sú nízkokalorické čiže z nich nepriberiete.
Keď je bambus o trochu starší používa sa na výrobu mnohých iných produktov. Výrobcovia po celom svete prichádzajú na to, že bambus patrí medzi jeden z vysoko obnoviteľných zdrojov a využíva sa na rôzne spôsoby. Neveríte?

Látky a oblečenie

Jedným z obľúbených spôsobov využitia bambusu je výroba vlákien, ktoré sa potom používajú na výrobu látok a následne oblečenia. Posteľné obliečky sú omnoho jemnejšie ako bežné bavlnené, oblečenie z bambusových vlákien je skvelé pre ľudí s citlivou pokožkou. Tiež sú antibakteriálne, rýchlejšie absorbujú pot a ochraňujú pred UV žiarením.

Stavebný materiál

Či už je to nábytok, podlaha, alebo dokonca celé domy postavané z tejto stále viac obľúbenej traviny, ľudia po celom svete jej prichádzajú na chuť či už je to kvôli šetrnejšiemu pôsobeniu na životné prostredie alebo príjemnému vzhľadu.

Kozmetické pomôcky

Téma kozmetiky a iných kozmetických produktov je teraz dosť konzultovaná. Ak patríte medzi ľudí, ktorým príroda a celkovo životné prostredie nie je ukradnuté vyskúšajte používanie kozmetických pomôcok vyrobených z vláken bambusovej trstiny. Či už sú to zubné kefky, kefy či hrebene na vlasy alebo aj štetce na make up. Všetky tieto produkty sú väčšinou ekologicky rozložiteľné a neobsahujú žiadne prímesy zdraviu škodlivých látok čiže sú vhodné aj pre ľudí s citlivou pokožkou.

Hudobné nástroje

Možno ste už počuli, že sa z bambusu vyrábajú hudobné nástroje ako flauty či dokonca bubny. Duté bambusové trubice sú skvelým základom na výrobu kvalitných hudobných nástrojov, vďaka ktorým vznikajú nádherné jemné melódie s veľkým potenciálom.

Poľnohospodárstvo

Bambus sa v poľnohospodárstve nevyužíva len ako plodina, ale aj ako nástroj. Táto rastlina totiž preukázala svoju silu, odolnosť a flexibilitu. Bambus sa využíva napríklad namiesto paličiek, ktorá slúži ako podpora pre rast fazuľe, po ktorej sa môže ovíjať, ako zavlažovacie potrubie, obloženie kanálu, oplotenie a mnohé iné. 
Rovnako tak je bambus prospešnou plodinou stále viac žiadanou práve pre jeho všestranné využitie.

Kuchyňa

Ako sme spomenuli už na začiatku, bambus je neodmysliteľnou súčasťou Ázijskej kuchyne. No nespomenuli sme, že z bambusu sa vyrábajú aj rôzne kuchynské pomôcky ako varešky, ktoré sú skvelé najmä keď používate teflónové hrnce, kedy musíte byť opatrní, aby ste pri miešaní nepoškriabali dno. Na toto sú bambusové varešky ako stvorené!

Verím, že vás nekonečný zoznam možností využitia bambusu presvedčil o jeho unikátnosti a všestrannosti. Tiež už viete, že je ekologickejší čiže šetrnejší k prírode a životnému prostrediu, skvelá alternatíva plastov a iných škodlivín, ktoré sa dnes pridávajú hádam do všetkého. Prečo neurobiť niečo pre prírodu a pre seba ešte dnes?

zavrieť Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní Vás kvôli výmyslu v EU parlamente musíme informovať. VIAC.