Bambus je najrýchlejšie rastúcou rastlinou na Zemi. Typický bambus je schopný vyrásť až 10 centimetrov za jediný deň. Niektoré druhy vyrastú dokonca až o takmer meter počas rovnakej doby, alebo takmer 1 milimeter každé 2 minúty. Môžete doslova vidieť ako Vám rastlina rastie pred očami. Väčšina druhov bambusu dozrieva iba 5 až 8 rokov.

Porovnajte to s inými populárnymi tvrdými drevami, ktoré sú schopné rásť sotva  2,5 centimetra za týždeň. Stromy ako dub, potrebujú až 120rokov kým dosiahnu zrelosť. Keď však príde na kvitnutie bambusy sú pravdepodobne jedny z najpomalšie kvitnúcich rastlín na svete.

Kvitnutie bambusu je veľmi záhadný jav, pretože je unikátny a veľmi málo sa vyskytujúci v ríši rastlín. Väčšina bambusov kvitne len raz za 60 až 130 rokov. Dlhé intervaly kvitnutia ostavájú veľkou záhadou pre mnoho botanikov.

bamboo-flowering-4

Kvitnutie Bambusu na jar v záhrade v Roskilde, Dánsko. Photo credit 

Tieto pomaly kvitnúce druhy prejavú ďaľšie nezvzyčajné správanie - kvitnú všetky v rovnakom čase, všade na svete a to bez ohľadu na ich geografickú polohu a podnebie, ak pochádzajú z rovnakej materskej rastliny. Väčšina bambusov je práve takých - sú 'oddieľ' odobraný z rovnakej materskej rastliny v určitej dobe. Tieto odiely boli prerozdelené v priebehu čašu a zdieľané naprieč celým svetom. Aj napriek tomu, že sú tieto oddiely v rôznych lokalitách, stále obsahujú rovnakú genetickú stopu.  Takže keď rastlinka bambusu, povedzme v Severnej Amerike kvitne, rovnaká rastlinka v Ázií bude kvitnúť tiež v zhruba rovnakom čase. Je to akoby tieto rastliny niesli vnútorné hodiny tikajúce až kým všetkým súčasne nezazvoní prednastavený budík. Tento fenomén hromadného kvitnutia sa nazýva družné či stádovité kvitnutie.

Podľa jednej hypotézy, hromadné kvitnutie zvyšuje mieru prežitia populácie bambusu. Táto hypotéza tvrdí, že zaplavením oblasti plodmi, sa zaistí dostatok semien, ktoré ostanú aj keď sa predátori najedia do sýtosti.  Tým, že má dlhší cyklus kvitnutia ako je dĺžka života dravých hlodavcov, je bambus schopný regulovať populáciu zvierat, spôsobením hladovania počas doby medzi výskytom kvitnutia. Hypotéza však stále neobjasňuje, prečo je cyklus kvitnutia 10 krát dlhší ako životný cyklus miestnych hlodavcov.

bamboo-flowering-1

Kvety a plody bambusu. Photo credit

V čase keď druhy bambusu dosiahnú svoju dĺžku života, majú za sebou kvitnutie a vyprodukovali semená, rastlina umrie a zniči tak celé rady lesov počas periódy niekoľkých rokov. Jedna teória je, že produkcia semien si vyžaduje obrovské množstvo energie, ktoré namáha bambusovú rastlinu do takej miery, že nakoniec zahynie. Ďaľšia teória napovedá, že materská rastlina zomrie aby tak uvoľnila miesto pre nové bambusové výhonky.

Obdobia hromadného kvitnutiu tiež prilákajú dravcov, najmä hlodavce. Náhla dostupnosť plodov v ohromných kvantitách v lesoch prináša desiatky miliónov lačných krýs, ktoré rastú a rozmnožujú sa v alarmujúcej miere. Po tom ako zožerú bambusové plody, začnú krysy konzumovať samotné plodiny - uskladené rovnako ako tie na poliach. Po dobe kvitnutia bambusu takme vždy nasleduje hlad a choroby v dedinách nablízku. V severovýchodnej Indií, v štáte Mizoram, sa táto obávaná udalosť s takmer hodinovou presnosťou opakuje každých 48 až 50 rokov, keď druh bambusu Melocanna baccifera kvitne a plodí. Tento fenomén, ktorý sa naposledy odohral v rokoch 2006 až 2008, sa v lokálnom jazyku nazýva mautam alebo "bambusová smrť".

Aj napriek týmto skutočnostiam je bambus ako najrýchlejšie rastúca rastlina veľmi užitočný a prináša množstvo ekologických a ekonomických výhod. Jeho nespočetné možnosti využitia sa uplatňujú už stáročia naprieč všetkými kontinentmi.

 

bamboo-flowering-2

The Fargesia nitida, v kvete, raz za 120 rokov. Photo credit

bamboo-flowering-3

Kvitnúci bambus. Photo credit

Zdroje: Wikipedia / Bamboo Botanicals / Guadua Bamboo / Nat Geo

zavrieť Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní Vás kvôli výmyslu v EU parlamente musíme informovať. VIAC.