Originálne oblečenie, prírodná kozmetika, kreatívne šperky, drevené výrobky, káva či med. To je len zlomok ponúkaného sortimentu, ktorý nájdete, ak navštívite dizajnový trh. Často sa vyznačujú aj dobrým jedlom a usmiatymi ľuďmi. Miesta stretnutí krásnych vecí, kreatívnych ľudí a neobyčajnej atmosféry. Tu je zoznam tých najznámejších dizajnových trhov a handmade marketov po celom Slovensku, najčastejšie však v Bratislave.

Dizajn market

Organizátorom Dizajn Marketu je OZ EuforionOZ Kreatívny Dom, ktoré  vzniklo v roku 2015 ako dobrovoľnícka organizácia. Jej členskú základňu tvoria mladí umelci a ľudia pracujúci v oblasti kultúry. V ich radoch nájdete hudobníkov, filmárov, výtvarníkov, ale aj architektov, kulturológov či designérov. Každý rok realizujú niekoľko projektov, predovšetkým v oblasti hudby, audiovízie a výtvarného umenia.

Dizajn market sa už pravidelne koná v dvoch lokalitách. Na letnom festivale Pohoda na letisku Trenčín a na Hviezdoslavom námestí v Bratislave.

Dizajn market Pohoda

Dizajn Market Pohoda festival

Na najväčšom slovenskom hudobnom festivale nesmie chýbať kreatívny trh, ktorý vypĺňa strednú časť festivalového dňa počas dobíjania energie pred ďalším večerom. Návštevníci Pohody, viac ako 30 000 ľudí zo Slovenska aj zahraničia, si už pravidelne užívajú nákupy na Dizajn Markete ako súčasť festivalu a ten sa teší ich veľkému záujmu. Trh je tomu prispôsobený a stánky sa rozprestierajú na veľkej trávnatej ploche bočnej časti letiska. Tento rok sa na 22. ročník festivalu Pohoda a teda aj na Dizajn Market môžete tešiť 5.-7.7.2018.

Dizajn Market Hviezdko

Dizajn Market Hviezdko Bratislava

Ako ďalšiu predajnú lokalitu ponúka Design Market kreatívnym ľuďom centrum Bratislavy. Na Hviezdoslavovom námestí sa pravidelne rozmiestňujú v známych drevených stánkoch so všakovakými handmade vecičkami, ktoré môžete naživo vidieť, vyskúšať a kúpiť. Súčasťou býva aj sprievodný program a workshopy.

Najbližší Dizajn Market Hviezdko je tu zase v júnových dňoch: 15.-16.6.2018

 

Urban market

Tiež veľmi populárny slovenský dizajnový trh sa nazýva Urban Market, ktorý má od roku 2010 pod palcom OZ ČO – Čerstvé Ovocie. Je ďalším popredným kultúrno-spoločenským podujatím, ktoré v sebe spája živý dizajnový trh súčasnej umeleckej a kreatívnej tvorby, prezentáciu profesionálnej módy, dizajnu a umenia, ako aj pestrý kultúrny program, edukačné aktivity a tvorivých ľudí z rôznych odvetví umenia v jednom čase na jednom mieste.

Rovnako ako Dizajn Market sa koná v dvoch lokalitách. Na letnom hudobnom festival Grape a v Bratislave. Väčšinou v troch edíciách jarná, letná a zimná.

Urban Market Grape (summer edition)

Urban Market summer edition, Grape festival

Na ďalšom veľmi známom letnom hudobnom festivale Grape na letisku v Piešťanoch býva rovnako dobrým zvykom poskytnúť návštevníkom možnosť tráviť festivalový deň nákupmi. Letná edícia Urban Marketu je príjemným spestrením už tak skvelého festivalu, s možnosťou odchádzať z neho s kreatívnymi vecičkami. 

Urban Market Bratislava (spring, winter edition)

Mimo hlavnej dovolenkovej sezóny sa Urban Market ponúka v ďalších dvoch edídiach aj v rámci Bratislavy. V minulosti tomu tak bolo najmä na pôde Fakulty architektúry STU a po novom aj v urban priestore Mlynica. Jedinečný priestor prilákal rekordné množstvo návštevníkov a rovnako rekordný počet handmade tvorcov. 

Urban Market winter edition, Mlynica, Bratislava

Najbližší Urban Market si môžete vychutnať vo verzií Spring edition 1.-3.6.2018 na Fakulte architektúry STU.

Dobrý trh

Trh s najväčšou fanúšikovskou základňou pravidelne organizuje v Bratislave OZ Punkt už do roku 2011. Dobrý trh oživuje mestský verejný priestor, otvára ulice a dvory pre ľudí, vytvára miesto pre stretnutia a zážitky. Podporuje malovýrobcov a kvalitné domáce produkty, ale aj produkty rozmanitých kultúr a etník, ktoré sú súčasťou našej spoločnosti. Pestuje alternatívny životný štýl. Na Dobrom Trhu nás čaká tradične kvalitný nákup aj bohatý program. Predajcovia na Dobrý trh sú starostlivo vyberaní podľa prísnych kritérií a za to sa môžeme tešiť jeho kvalite. Dobrý trh je tiež veľmi ekologicky zameraný a už dávno sa na svojich trhoch zbavil jednorázových plastových riadov a obalov.

Dobrý trh na Jakubáku 

Dobrý Trh Jakubák

Dobrý trh je určený rovnako pre lokálnu komunitu, ktorá sa aktívne na trhu spolupodieľa, ako aj pre všetkých obyvateľov a návštevníkov mesta. Jakubovo námestie je mu pre to ideálnym domovom.

Dobrý trh Panenská 

Dobrý trh Panenská Bratislava

V centre Bratislavy na Panenskej ulici sa raz v roku usídli Dobrý trh a do posledného miesta tak zaplní inak väčšinou prázdnu ulicu. Všetci miestni aj cezpoľní sa s radosťou predierajú davom v takmer nekončiacej ulici, v ten deň plnej dobrého jedla, kvalitných lokálnych výrobkov a dobrých ľudí.

Dobrý trh Stará Tržnica 

Dobrý Trh Stará Tržnica

Zakladateľky Dobrého trhu Illah van Oijen a Barbara Zavarská sa aktívne podieľajú v Aliancií Stará tržnica na oživení bratislavskej Starej tržnice, kde sa pravidelne konajú potravinové, dizajnové a Dobré trhy®.

Najbližší Dobrý Trh sa uskutoční na Jakubovom námestí v Bratislave v Sobotu 21.4.2018.

 

Jarmark (Sashe)

Nedá sa hovoriť o handmade výrobkoch na Slovensku bez zmienky o Sashe.sk, handmade portálu spájajúceho kreatívnych ľudí a vášnivých internetových nákupcov. Portál s viac ako miliónom návštev za mesiac urobil správne, keď začal organizovať svoje handmade trhy, prevažne v Starej Tržnici v Bratislave. Sú veľmi obľúbené a pravidelne preplnené.

stara trznica Bratislava

Najbližšie Jarmark organizuje Remeselný trh v Starej Tržnici v Bratislave 21.-23.3.2018.

 

Drienok

Festival Drienok

Najväčší prírodný event, alternatívny hudobný festival Drienok organizovaný OZ Projekt Život, je jedinečný projekt svojho druhu. Akcia je zameraná na krásne handmade výrobky a chutné domáce produkty, prírodné staviteľstvo, originálne odevy, liečivé bylinky, obrazy a maľby, hudobné nástroje a mnoho mnoho ďalšieho. Upozornenie: nejde o žiadny oficiálny jarmok zastrešený obcou alebo komerčnou organizáciou, ale o veľké privátne stretnutie priateľov a sympatizantov Projektu Život. Počas týchto štyroch dní poskytuje možnosť postretávať úžasných šikovných ľudí, zúčastniť sa mnohých zaujímavých workshopov a tvorivých dielní, zoznámiť sa so sympatizantmi a kamarátmi občianskeho združenia, organizátormi Zóny bez peňazí a mnohými ďalšími inšpiratívnymi ľuďmi. Obrovská koncentrácia lásky a empatie na jednom mieste.

Festival Drienok

Drienok 2018 sa uskutoční v dňoch 28. júna až 1. júla v areáli Drienku v obci Mošovce neďaleko Turčianskych Teplíc, tentokrát už šiesty ročník.

 

Winterparáda

Winterparada, Elektrarna Piestany

Zaujímavým malým lokálnym handmade trhom je aj nový projekt Winterparáda. V decembri sa konala jeho premiéra a my pevne veríme, že bude pokračovať. Nádherne zrekonštruovaná Elektrárňa v Piešťanoch jej dodala ten pravý nádych mestského dizajnového trhu.

Winterparáda bola zorganizovaná pre všetkých milovníkov vianočných nákupov a vianočnej oslavy, lokálneho dizajnu, módy, hudby, súčasných trendov a životného štýlu, príjemnej vianočnej nálady a chutných gastro zážitkov. Na svoje si prišli taktiež vegetariáni, kávičkári, či milovníci kvalitného vareného vína, grogu a punču.

 

Šikovné ruky slovenských ludzí

Šikovné ruky slovenských ludzí Bambooska Malacky

Novinkou na scéne slovenských handmade trhov, ktorá stojí za zmienku je aj Dizajnový trh - Šikovné ruky slovenských ludzí, konajúci sa v Malackách v priestoroch Event Hall. Jeho premiéra sa konala na jeseň 2017 a zožala úspech u viac ako 2000 návštevníkov. Za jej úspechmi stojí eventová agentúra MM Event a na trhu je naozaj cítiť ich snahu.

V tomto roku plánujú zorganizovať ďalšie pokračovania, z ktorých prvé sa bude konať už v sobotu 10. marca, Šikovné ruky slovenských ludzí - Jarná edícia

 

Handmade záver

Hand made trhy na Slovensku sa tešia stále väčšej obľube. V budúcnosti očakávame ešte väčší počet dizajnových marketov, nakoľko značky, ktoré sa ich zúčastňujú väčšinou nemajú svoju kamennú predajňu. Sú tak pre ne skvelým miestom, kde môžu rozšíriť svoju značku a priblížiť sa k svojim zákazníkom, či dať im možnosť vyskúšať tovar. Nakupujúcim zas trhy dávajú možnosť veľkého výberu zaujímavých vecí, kvalitných potravín, unikátnych doplnkov a ďalších prevažne domácich výrobkov, ku ktorým by sa inak zrejme nedostali.

Bambooska pravidelne navštevuje všetky z týchto trhov a už teraz sa tešíme na tohtoročné akcie. Na ktoré dizajnové trhy sa chystáte, kde sa spolu uvidíme?

zavrieť Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní Vás kvôli výmyslu v EU parlamente musíme informovať. VIAC.