Čo vlastne je bambusové vlákno?

Bambusové vlákno je prírodné vlákno získavané zo surového bambusu. To, že bambus je najrýchlejšie rastúca rastlina na svete, sme už spomínali aj v niektorých našich predchádzajúcich článkoch o bambuse. Vďaka svojmu rýchlemu rastu (niektoré druhy až 1 meter denne),je bambus rýchlo obnoviteľným prírodným zdrojom. Obsahuje jedinečnú zložku nazývanú „Bamboo Khun“, ktorá umožňuje ekologické pestovanie bez pesticídov a hnojív a zaisťuje odolnosť voči baktériám. Na priadzu sa spracováva bez pridania chemikálií, čo ho predurčuje byť materiálom 21. storočia.

Bambusové vlákno je priedušné, jemné, mäkké na dotyk a má hodvábny lesk. Vlákno je antistatické a vďaka unikátnemu zloženiu bambusových vlákien, dokáže odviesť viac vlhkosti ako bavlna.

 bambusove vlakno

Vlastnosti bambusového vlákna

  • Je antibakteriálne

Bambusové vlákno je prirodzene antibakteriálne, vďaka už spomínanej zložke Bamboo Khun, ktorá bambus chráni pred baktériami a plesňami. Oblečenie či textil obsahujúce bambusové vlákno je preto nielen antibakteriálne ale aj protiplesňové a antistatické, vhodné aj pre alergikov.

 

  • Pohlcuje pachy

Túto vlastnosť oceníte hlavne pri funkčnom oblečení či spodnej bielizni. Práve antibakteriálne vlastnosti bambusového vlákna zabraňujú množeniu baktérií a vzniku nepríjemných pachov aj pri dlhodobom nosení.

 

  • Je termoregulačné

Mikroštruktúra a prírodné zloženie vlákna zaisťuje termoreguláciu ako v lete, tak aj v zime. V lete chladí a v zime príjemne zahreje.

 

  • Je ekologické

Pri výrobe prírodného bambusového vlákna nie je použitá žiadna chémia a vlákno je získané patentovanou technológiou priamo z bambusu. Rastliny sú pestované iba na farmách a druh, z ktorého sa vyrába oblečenie neslúži ako potrava pre Pandy. Bambus je výborným obnoviteľným zdrojom a jeho vlákna sú v prírode 100% rozložiteľné.

 

  • Je jemné

Materiál je na dotyk veľmi jemný, hebký a hladký, oblečenie z bambusového vlákna vaše telo neobťažuje a pri nosení o ňom ani neviete.

 

bambusove ponozky

Aké bambusové oblečenie si môžete obliecť?

Kvôli vyššie uvedeným vlastnostiam sa najčastejšie z bambusového vlákna vyrába spodná bielizeň, funkčné oblečenie, tričká, tielka, ponožky, pančuchy- oblečenie, ktoré je v priamom kontakte s pokožkou. Vďaka priedušnosti materiálu sa z bambusového vlákna vyrábajú aj šaty, sukne či nohavice. Skvelé sú aj plachty, posteľná bielizeň či kuchynské utierky.

 

bambusove tielko

 

Ďalšou kategóriou je detský sortiment. Mnoho mamičiek sa snaží ísť ekologickou cestou aj pri kúpe plienok. Pred jednorazovými plienkami uprednostňujú plienky bambusové, ktoré sú jemné aj k najcitlivejšej detskej pokožke, majú výbornú saciu schopnosť a dajú sa opakovane použiť. Keď si vezmete, že dieťa nosí plienky v priemere do dvoch rokov a denne sa jednorazová plienka mení aj 5-6x, použitie bambusových plienok neuveriteľne šetrí životné prostredie a znižuje množstvo vyprodukovaného odpadu.

Obľúbené sú tiež bambusové uteráky, deky, či podbradníky.

 

bambusove uteraky

Bambusové vlákno sa využíva aj pri výrobe šatiek na nosenie detí. Kombinácia špeciálnej väzby v spojení so silou tkaniny dáva šatkám veľmi dobré vlastnosti pri nosení novorodencov ale aj starších detí. Šatky sú pevné, odolné, ale na dotyk hebké a majú všetky z horeuvedených vlastností.

Tak čo, presvedčili sme vás, že bambusové ponožky sa oplatí mať? :)

 

Zdroje:

https://www.astratex.sk

https://www.bamboolik.cz

http://www.smart-textile.cz

https://www.primame.sk

zavrieť Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní Vás kvôli výmyslu v EU parlamente musíme informovať. VIAC.