Bambus - stavebný materiál budúcnosti

ibuku bali bambusova architektura

V minulom článku sme spomínali výhody bambusového vlákna, ktoré je jemné, hebké a hladké. Naopak bambusové drevo vie bez problémov konkurovať aj takému materiálu ako je oceľ alebo betón. Bambusové drevo nie je v stavebníctve ešte veľmi využívané, ide však o ekologický a ideálny obnoviteľný zdroj a právom sa považuje za materiál 21. storočia.

Výhody bambusu ako stavebného materiálu

Steblá bambusu vynikajú nesmiernou pevnosťou a tvrdosťou, sú dokonca 5x pevnejšie ako betón a pritom je bambus ľahší než oceľ. Ďalšou pozitívnou vlastnosťou je odolnosť voči zmenám teploty a vlhkosti. Bambus je ekologicky šetrný materiál a je 100% biodegradovateľný. Bambusové drevo je na dotyk príjemné a teplé a nehorľavosť bambusu môže slúžiť ako ďalší argument na jeho použitie. Vďaka jeho rýchlemu rastu je aj veľmi dostupným stavebným materiálom, ktorý sa postupne dostáva aj do sveta „veľkej architektúry“.

Najzaujímavejšie stavby z bambusu vo svete

Kúzelné bambusové domy a škola architektúry na Bali

Architektka Elora Hardy navrhla na Bali unikátne stavby z bambusu. V týchto domoch je z bambusu takmer všetko - posteľ, kuchynská linka, podlahy, strecha a dokonca aj záchod či kúpeľňa. A to je len zlomok toho čo dokázala. Pani Hardy vo svojej škole bambusovej architektúry a dizajnu Ibuku Bali ponúka kurzy pre všetkých bambusom očarených architektov.

 Ibuku bali

Viac o pani Hardy a jej škole architektúre nájdete aj v našom článku o Ibuku Bali.

bambus v interieri

bambus v kupelni

Motýlie domy z bambusu pre siroty v Thajsku

V Thajsku sa nórskym študentom architektúry podarilo postaviť súbor chatiek z bambusu a dreva, sirotinec, umyváreň a prerobiť aj časť bývalej tržnice na verejnú knižnicu. Museli pritom prihliadať na tropickú thajskú klímu, ktorá osciluje medzi obdobiami s extrémnym suchom a vysokými teplotami a vysokou vlhkosťou v čase dažďov. Hlavne pre toto obdobie bola dôležitá izolácia proti vlhkosti, takže bambus bol jasná voľba. Tvar striech, ktorý pripomína motýlie krídla nie je len dizajnovou ale hlavne funkčnou záležitosťou. Počas obdobia dažďov sa v takejto streche zachytáva dažďová voda, ktorá sa využíva v období sucha.

motýlie domy thajsko

Viac v článku o motýlích domoch

motýlie domy thajsko

Lesný pavilón v Taiwane

Pavilón slúži ako miesto na stretávanie sa počas rôznych umeleckých podujatí a tiež sa tu konajú vystúpenia v rámci festivalu umenia. Tvorí ho 11 klenieb postavených z čerstvého bambusu, usporiadaných okolo prázdneho miesta v centre do dvoch kruhov. Pavilón je navrhnutý tak, aby sa dal využiť aj ako malé divadlo.

 lesny pavilon taiwan

Bambusová Reštaurácia v Xiamen v Číne

Reštaurácia Ting Xi je umiestnená na umelom rybníku a obklopená bujným lesom a to priamo v prímestskej oblasti mesta Xiamen. Táto reštaurácia s kaviarňou má kapacitu až 200 hostí. Vnútorná oblasť reštaurácie je navrhnutá ako flexibilný priestor, ktorý môže hostiť rôzne typy udalostí.

 Reštaurácia v Xiamen v Číne

Športová hala v Thajsku

Športová hala vytvorená pre thajskú školu v provincii Chiang mai je unikátna tým, že je vytvorená bez oceľových výstuží alebo spojov.

 Športová hala z bambusu v Thajsku

 

Bambusový most na Jáve

Indonézski architekti vytvorili bezbariérový most pre chodcov v meste Solo na Jáve. Tento nadjazd je postavený nad riekou Kali pepe v historickom centre mesta.

 Bambusový most na Jáve

 

Pavilón Eleeny Jamil v Malajzii

Tento pavilón alebo bunka je umiestnený v centre mesta Kuala Lumpur, v betónovej džungli, obklopený mrakodrapmi, betónom a oceľou, čím ešte väčšmi vyniká jeho prírodný charakter. Tento pavilón o veľkosti 4x4 metre je vytvorený pomocou 7 tisíc bambusových tyčí a označuje sa ako „mestský mozog“- slúži na to, aby sa v ňom ľudia zastavili, spomalili a premýšľali o udržateľnejších spôsoboch bývania. Pekná myšlienka, však? J

 Pavilón Eleeny Jamil z bambusu v Malajzii

 

Bambusová architektúra na Slovensku

Na Slovensku je architektúra, využívajúca bambusové drevo, ešte v plienkach, aj keď už aj v tomto smere je zaznamenaný progres. Bambus je zatiaľ využívaný napríklad na výrobu podláh, roliet, plotov alebo nábytku. V susedných Čechách sa však našlo odvážne architektonické štúdio Atelier Štěpán a vytvorilo dom neďaleko Brna inšpirovaný kultúrou Ďalekého východu – Bambusový dom.

 

Veríme, že čoskoro sa aj u nás na Slovensku nájde viac architektov a staviteľov, ktorí objavia čaro bambusu a trúfnu si aj na takéto nádherné, ale hlavne ekologické domy.

--

zdroje:

https://www.asb.sk

http://www.adgnews.com

https://www.designboom.com

http://www.adgnews.com

zavrieť Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní Vás kvôli výmyslu v EU parlamente musíme informovať. VIAC.