V dnešnej dobe takmer každý vie, že prírodné zdroje sa vyčerpávajú z jediného domova ktorý máme k dispozícii, v miere, ktorá je ďaleko za hranicou udržateľnosti. Zároveň si už privykáme na alarmujúce správy a zlovestné varovania o našich nehospodárnych spôsoboch, mediálne domy neprestajne pripomínajú preľudnenie, globálne otepľovanie a odlesňovanie. Týmito správami nás buď unavujú alebo motivujú vykonať nevyhnutné zmeny v našich životoch.

Bambusovy les

Občas príde vývoj, ktorý poskytuje istý optimizmus našim vyhliadkam pre tvorbu pozitívnych zmien. Jednou z nich je vznik nových spôsobov využitia druhov trávy, ktorá tu je omnoho dlhšie ako my. Práve bambus sa používa na všetko od potravín cez bambusové zubné kefky až k výstavbe mostov už po tisícročia. Spotrebitelia a výrobcovia dnes vnímajú novým pohľadom všetko, čo táto úžasná rastlina môže ponúknuť. Tu je desať spôsobov, ako môže bambus pomôcť zachrániť planétu.

    1. Obnoviteľný zdroj. V závislosti od druhu, bambus možno ťažiť už od jedného až piatich rokov po výsadbe. Tvrdé drevá, ako je dub, musia rásť najmenej štyridsať až osemdesiat rokov predtým, než môžu byť vyťažené. Takmer 1 000 000 árov lesov mizne každý týždeň po celom svete kvôli odlesňovaniu. Všestrannosť bambusu ponúka, ako náhrada tvrdých driev, možnosť drasticky znížiť toto číslo a chrániť lesy, ktoré nám zostali.

  2.  Pohlcuje skleníkové plyny. Bambus absorbuje oxid uhličitý a uvoľňuje o 35% viac kyslíka do atmosféry ako ekvivalentné druhy stromov tvrdého dreva.

  3.  Úžasné tempo rastu. Niektoré druhy bambusu rastú viac ako meter každý deň! Žiadna rastilna na planéte nemá rýchlejšie tempo rastu. A po zbere bude rásť nový výhonok z pôvodného rozsiahleho koreňového systému bez potreby ďalšej výsadby alebo pestovania.

Bambusovy les / bamboo forest
   4. Veľmi málo odpadu. Po zbere sa prakticky každá časť rastliny používa na výrobu širokej škály výrobkov. Od pôdy obohacujúceho kompostu, cez krásny nábytok až po paličky na jedenie, každá časť rastliny môže byť využitá.

   5. Univerzálnosť. Bambus môže nahradiť používanie dreva pre takmer každú aplikáciu. Papier, podlahy, nábytok, drevené uhlie, stavebné materiálydrevené slnečné okuliare a ešte oveľa viac môže byť vyrobené z bambusu. A čo viac, bambusové vlákna sú oveľa silnejšie ako drevené vlákna a oveľa menej pravdepodobné, že dôjde k jeho deformácii za meniacich sa atmosferických podmienok.

bambus


   6. Žiadne hnojivá, pesticídy, herbicídy. Na rozdiel od väčšiny trhových plodín, bambus nevyžaduje žiadne poľnohospodárské chemikálie k tomu aby mohol prosperovať. Na rozdiel od bavlny, ktorá je jedným z najintenzívnejšie striekaných plodín na svete a rýchlo vyčerpáva živiny v pôde, bambus oddeľuje dusík a kultiváciou nepridáva chemické látky do životného prostredia.

    7. Ochrana pôdy. Keď sú lesy s tvrdým drevom spílené, a ich pne a korene spálené, aby poskytli hnojivo pre novú výsadbu, nezadržateľne nastane erózia, pretože vrchnú vrstvu pôdy a živiny odplaví dažďová voda. Pôda po erózií upcháva riečne pramene a ovplyvňuje životy ľudí a zvierat žijúcich po prúde rieky. Bambusové korene ostávajú po zbere v pôde, kde zabraňujú zosuvu pôdy a pomáhajú uchovávať živiny pre ďalšiu úrdou.

   8. Ekonomický vývoj. V menej rozvinutých krajinách, kde nezamestnanosť vedie k občianskym nepokojom, pestovanie bambusu a výroba bambusových výrobkov poskytuje pracovné príležitosti v oblastiach, ktoré zúfalo potrebujú sociálnu a ekonomickú stabilitu.

   9. Bambus rastie v rôznych podmienkach. Bambus môže rásť v suchých oblastiach, kde sucho spôsobuje vyhynutie iných plodín. Pretože sú jeho korene ponechané po zbere na mieste, pomáha chrániť životne dôležitú vlhkosť v pôde. Od nízkych mokradí po vyššie nadmorské výšky v horách, bambusu sa darí v širokom rozsahu klimatických podmienok.

   10. Optimizmus a kultúrna spolupráca. V roztrieštenom svete, kde sa vedú vojny kvôli prírodným zdrojom, rastúca popularita bambusových výrobkom poskytuje pre rôzne kultúry príležitosť zmieriť sa so svojou odlišnosťou prostredníctvom obchodu a spolupráce, ktorá je prínosom pre všetkých.

bambus a zena


Môže bambus zachrániť planétu? Odpoveď na túto otázku sa ešte len ukáže. Ale táto úžasná rastlina a jej stúpajúca popularita v obrovskej škále produktov ponúka ľudstvu možnosť užiť si veľa z pohodlia moderného života, bez toho, aby spôsobili nenapraviteľné škody na životnom prostredí.

--

Foto:

Suvan Chowdhury and JV Gardens from Pexels

Pixabay

Zdroj: www.bamboogrove.com

zavrieť Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní Vás kvôli výmyslu v EU parlamente musíme informovať. VIAC.