Bambus je skutočne zázrak prírody. Slúži ako udržateľný zdroj jedla a textílií, milióny ľudí ho využívajú  aj na stavbu prístrešia. Z bambusu sa dá vyrobiť neuveriteľné množstvo produktov. To najlepšie je však to, že počas rastu pomáha chrániť životné prostredie.

Tu je 12 faktov o bambuse, o ktorých ste určite nevedeli:  

 1.       Bambus je v skutočnosti tráva. 

Možno ste si mysleli, že bambus je strom, lebo dokáže vyrásť do veľkej výšky a má tvrdú kôru, presne ako stromy. Opak je však pravdou- bambus je najväčším druhom trávy. Po celom svete nachádzame rôzne variácie bambusov, z ktorých je zatiaľ známych okolo 1 450 druhov. Poznáme dva hlavné typy bambusov: výbežkovité a trsové bambusy. Charakteristickým znakom výbežkovitých bambusov sú práve podzemné výbežky na koreňoch, z ktorých neskôr rastú ďalšie bambusy. Rastú prevažne v miernom pásme, napr. v Japonsku a Číne. Je to presne ten typ bambusu, ktorým by ste mohli nahnevať susedov, keby im začal klíčiť na ich strane plota. Trsový bambus rastie v ucelených zhlukoch- trsoch. Na rozdiel or prvého typu, tieto bambusy nie sú invazívne. Vyskytujú sa v trópoch. Do tejto skupiny patria aj najväčší predstavitelia tejto dreviny. 

 

 1.       Bambus dokáže narásť viac ako 1 meter za deň! 

Táto úžasná rýchlosť rastu bola pozorovaná na bambusoch moso, ktoré rastú hlavne v Číne a Japonsku. Výhonok tohto druhu  vyrastá zo zeme taký hrubý, aký je v konečnom dôsledku priemer dospelého stromu. Niekoľko týždňov rastie iba ako holý kmeň, až kým nedosiahne plnú výšku. Až potom vyrastajú z kolienok vetvy a konáre s listami. Mladé steblá musia dospievať aspoň 3-5 rokov, kým ich kôra stvrdne natoľko, že sa môžu vyťať a zúžitkovať. 

 

 1.       Bambus produkuje viac kyslíka, než stromy. 

Bambusový les je schopný vyprodukovať až o 35% viac kyslíka než listnatý les s tou istou rozlohou. 

 

 1.       Bambus obsahuje protiplesňové a antibakteriálne zložky. 
  Tieto zložky zvané kun chránia bambus pred škodlivými mikróbmi ako sú baktérie a plesne. Pestovanie bambusov je preto možné bez akýchkoľvek umelých hnojív či pesticídov. Vďaka svojim anti-bakteriálnym vlastnostiam sa z bambusovej viskózy vyrábajú bambusové vlákna. Z nich neskôr vznikajú uteráky, plachty, ponožky, či dokonca oblečenie na yogu, ktoré je veľmi obľúbené. 

 

 1.       Bambus má vyššiu pevnosť v ťahu než oceľ.

Bambus je neuveriteľne pružný a pevný. Jeho pevnosť v ťahu je väčšia než 1950kg/cm. Vďaka tejto vlastnosti je výborným stavebným materiálom. V Číne ho používali na stavbu visutých mostov viac než 1000 rokov. Bambusové tyče sa používajú aj ako náhrada železa pri príprave vystuženého betónu. 

 

 1.       Bambus bol súčasťou mnohých veľkých vynálezov. 

Bambusové vlákno pokryté uhlíkom bolo súčasťou prvej žiarovky, ktorej vynálezcom bol Thomas Edison. Bambus bol taktiež použitý ako ihla v prvom gramofóne. Prvá helikoptéra bola skonštruovaná podľa miniatúrneho modelu z bambusu. Vďaka výhodnému pomeru sily a hmotnosti boli prvé lietadlá vyrobené práve z bambusu. 

 

 1.       Bambus vo vašich záhradách môže priniesť úžitok.  

Porast bambusu dokáže svojim príjemným tieňom ochladiť okolité prostredie o viac než 15oC. Takéto porasty sú využívané aj ako prírodné oplotenie či účinná obrana proti nárazom vetra. Korene bambusu slúžia ako odkvapové rúry a zabraňujú erózii pôdy. 

 

 1.       Bambus je výživný zdroj obživy. 

Surové, varené, či nakladané v octe, bambusové výhonky sú súčasťou ázijskej kuchyne už po stáročia. Obsahujú vysoké množstvo vlákniny a draslíka a popritom len minimum kalórií. Bambusovú stravu preferujú aj zvieratá, ako napríklad pandy, slony, šimpanzy či gorily. 

 

 1.       Bambus má obrovskú škálu využitia

Toto je len zlomok z množstva vecí, ktoré možno z bambusu vytvoriť: stavebné lešenie, oporné stĺpy, steny, strechy, podlahy, tienidlá, nábytok, potrubia, poháre, nádoby, príbor, paličky na jedenie, špáradlá, papier, bio-palivo, udice, flauty či bambusové meče (tzv. kendo) 

 1.   Bambus ako základný materiál 450 metrov dlhého plávajúceho mostu. 

Je to tak. Dedinčanom z Thajska sa podarilo tento dlhočizný most postaviť len za 6 dní! Most slúžil na prechod rieky Song Kalia a postavili ho hneď po tom, ako pôvodný drevený most spadol. 

 

 1.   Bambusové knihy. 

V starovekej Číne sa pred vynájdením papiera písalo výlučne na bambusové hárky. 

 

 1.   Bambus je zložkou tradičnej čínskej medicíny.  

V tradičnej čínskej medicíne sa na prevenciu proti chrípke a nádche využívajú bambusové hoblinky. Hoblinky sa jedia a pomáhajú pri liečbe upchatého nosa, horúčok i kŕčov. Na podobné účely sa používa aj šťava či miazga z bambusu. Častým prostriedkom na zmiernenie horúčky sú bambusové listy.

zavrieť Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní Vás kvôli výmyslu v EU parlamente musíme informovať. VIAC.